Hypotéka ano či ne?

Otázka pořízení vlastního bydlení bývá často rozhodnutí na celý život, je tedy vhodné jej velmi důkladně zvážit. Ne každý má k dispozici tolik volných zdrojů, aby si mohl pořídit vlastní nemovitost bez nutnosti úvěru.

Důvody, proč si hypotéku nebrat

Hypotéka nebo úvěr není jen otázka peněz resp. příjmů, ale také otázka nastavení osobnosti žadatele, a co víc! Také nastavení osobnosti jeho manžela či manželky! Hroutíte-li si při pomyšlení, že někomu dlužíte pár set korun za večeři, protože jste na poslední párty s sebou neměli hotovost, úvěr pro vás zřejmě nebude nejvhodnější řešení. Pokud je takto nastaven váš partner, zvažte úvěr minimálně dvakrát tak vážně. Dokážete se smířit s tím, že úvěr může být tématem vašich hádek?

Pokud nezažádáte o rozdělení společného jmění manželů, bude vždy žadatelem o úvěr také vaše manželka či manžel. Úvěr na několik milionů korun budete pravděpodobně splácet několik desítek let a je docela možné, že ne vždy budete mít práci, ne vždy budete zcela zdraví a možná se také budete chtít přestěhovat do většího/menšího, na vesnici/do města. Jedno je ovšem jisté, bydlet budete potřebovat vždy.

Důvody, proč si hypotéku vzít

Jsou-li vaše náklady na hypotéku nižší nebo stejné, jako váš nájem, nedává placení nájmu příliš smysl. Proč platit donekonečna za nájem, když stejnou nebo menší částku můžete platit bance a hodnota nemovitosti vám zůstane? Zvláště pro životní etapu v penzi resp. v době, kdy už pracovat nebudete chtít nebo moct, se vlastní nemovitost určitě vyplatí. 

Přistupuje k tomu nejistota, že vás majitel domu nebo bytu může téměř kdykoliv vystěhovat. Dokážete si představit, že během 2 měsíců nebo rychleji, záleží na výpovědní lhůtě vaší stávající nájemní smlouvy, najdete nový byt, uzavřete nájemní smlouvu, zajistíte vybavení v novém bytě, zajistíte stěhovací službu a vše sbalíte a vybalíte v nových prostorách? Říká se, že je lepší vyhořet, než se stěhovat. Nejste-li příliš nároční a věcí máte málo, asi vás tato věc nebude trápit tak jako čtyřčlennou rodinu.

Co si o tom myslíte vy? Napište svůj názor do diskuze níže.

Autor: Helena Kreizlová

Diskuze: Je dobré si brát hypotéku?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

MÁM ZÁJEM O ÚVĚR / HYPOTÉKU

uveďte výši úvěru, délku splatnosti, přeferovanou výši splátky