Já a moje hypotéka

Když jsem se ve svých 27 letech rozhodla pořídit si vlastní byt, slyšela jsem argumenty mých blízkých, že je to velký závazek, že si kupuji drahý byt a že oni by se nikdy podobným způsobem nezadlužili.

Mě ale netěšilo platit  donekonečna nájem a uvažovala jsem takto: někde bydlet potřebujitak jako tak nějakou částku platit musím, tak v čem je rozdíl, jestli platím nájemci nebo bance? U banky mám navíc jistotu, že jednoho krásného dne bude nemovitost moje, což se u donekonečna placeného nájmu rozhodně čekat nedá. A i kdybych neměla na placení hypotéky, vždy se dá byt prodat a hypotéka doplatit. Má to svá ale, nicméně jde to. Nebylo tedy co řešit, argument NEZVRATITELNOSTI VELKÉHO ZÁVAZKU byl vyřešen.

 

Velmi mě trápilo, že jsem vydaná na milost a nemilost majiteli bytu, který se mohl opět kdykoliv rozhodnout mě v horizontu 2 měsíců vystěhovat, jako se mi to stalo už dřív! Když už si na nějaké místo zvyknete, oblíbíte si danou lokalitu, víte, jak vám navazuje doprava a kterým busem nebo tramvají kam dojedete, víte, v kolik hodin kde zaparkujete, kde je nejbližší večerka, do kolika má otevřeno, kam chodit na procházky se psem, kam chodit běhat, kde je nejbližší hřiště pro děti… a najednou vám někdo zkříží plány a vyhodí vás! Musíte ze dne na den řešit hledání nového podnájmu, kolik bude stát, najít vhodné místo, náklady a čas na stěhování, jestli dostanete zpět složenou kauci atp. To vše navíc v časovém presu s výpovědí na krku. Pro mě to byla nesnesitelná nejistota a nesvoboda…

Od nápadu k řešení

Tehdy jsem ovšem vůbec nevěděla, jak najít nejvýhodnější hypotéku či úvěr, a proto jsem šla cestou nejmenšího odporu. Od rodičů jsem měla stavební spoření, úvěr ze stavebního spoření se tedy zdál jednoduchou a dostupnou variantou.

Výsledek

Neměla jsem naspořeno 40% cílové částky (40% požadovaného úvěru), musela jsem tedy požádat o překlenovací úvěr ze stavebního spoření, následovat měl úvěr ze stavebního spoření. O moc horší a dražší způsob už jsem zvolit nemohla. Nevěděla jsem, že existují jiné varianty, říkala jsem si – úvěr jako úvěr. Na úvěru ve výši 450.000 Kč jsem za 4 roky přišla zbytečně o 70.000 Kč na zaplacených úrocích naprosto nesmyslně zvoleného překlenovacího úvěru oproti variantě, kdybych si pořídila klasickou hypotéku. A důvod? NEVĚDOMOST! Jediným důvodem bylo, že jsem NEVĚDĚLA, ŽE TO LZE ŘEŠIT LÉPE!

Budete-li číst dál, poradím vám, jak neudělat stejnou chybu, či chybu ještě dražší.

MÁM ZÁJEM O ÚVĚR / HYPOTÉKU

uveďte výši úvěru, délku splatnosti, přeferovanou výši splátky