Největší záložna přišla o licenci

Česká národní banka zatím nepravomocně odebrala licenci největší české družstevní záložně - Metropolitnímu spořitelnímu družstvu (MSD). MSD se proti rozhodnutí ČNB chce odvolat.  Verdikt ČNB nad největší záložnou v zemi přitom může podle expertů dramaticky poškodit pověst v posledních letech rychle rostoucích a stále oblíbenějších kampeliček..

Metropolitní spořitelní družstvo není zdaleka jediné, které má v poslední době problémy s ČNB. Poté, co vloni zkrachovala ostravská družstevní záložna Unibon, správní řízení vede ČNB od letošního května také s družstevní záložnou WPB Capital.

Nabídky družstevních záložen mívají několik společných rysů. Aby získaly kapitál na úvěry pro klienty, kteří by v klasické bance úvěr nikdy nedostali, nabízejí nejvyšší úroky u spořících účtů.Tyto úvěry se vyznačují zpravidla až trojnásobným úrokem oproti klasickým bankovním úvěrům a posuzují se zcela individuálně. Umožňují tak zejména cizincům pořídit si vlastní bydlení, popřípadě realizovat zajímavý podnikatelský záměr, který by klasické banky vzhledem ke svým metodikám neschválily.

Metropolitní spořitelní družstvo vzniklo v srpnu roku 1999 jako malá regionální záložna se sídlem v Brně. V posledních zhruba pěti letech rozšířila svou aktivitu do dalších regionů a založila pobočky také v Praze, Olomouci, Ostravě, Plzni, Hradci Králové, Českých Budějovicích, Ostravě, Jihlavě a Zlíně. Původní kapitál navýšilo z původních 120 tisíc korun na více než miliardu.

Dobré hospodářské výsledky ale letos zakrylo podezření ze spáchání trestného činu. Státní zástupkyně Daniela Smetanová z Vrchního státního zastupitelství v Praze podle ČTK na jaře uvedla, že záložna poskytovala úvěry nesolventním zahraničním společnostem bez jakékoli historie a zřejmě zastoupeným nastrčenými lidmi. V květnu na základě těchto podezření zablokovala největší české záložně 2,3 miliardy korun.

I kdyby Metropolitní spořitelní družstvo skutečně o licenci pravomocně přišlo, klienti se do určité míry bát o své vklady nemusí. Byly by jim vyplaceny buď záložnou nebo z Fondu pojištění vkladů, ovšem pouze do výše 100.000 eur, tj. cca 2,5 milionu korun. V praxi to ovšem znamená, že si klienti na své vklady počkají v řádu několika týdnů.

A jak si pamatujeme kampeličky z minulosti?

Družstevní záložny, novodobé kampeličky, začaly v Česku vznikat v roce 1996 za účelem provozování finanční činnosti ve prospěch členů. V roce 1999 jich už fungovalo 127, poté však přišla první velká vlna krachů. Ke konci roku 2000 jich zůstalo jen 73. Z kampeliček se v té době ztratilo osm miliard z 11,3 miliardy korun vkladů.

 

Autor: Helena Kreizlová

MÁM ZÁJEM O ÚVĚR / HYPOTÉKU

uveďte výši úvěru, délku splatnosti, přeferovanou výši splátky